Сетевая библиотекаСетевая библиотека

Collins Easy Learning Irish Verbs: Trusted support for learning

Collins Easy Learning Irish Verbs: Trusted support for learning
Collins Easy Learning Irish Verbs: Trusted support for learning Collins Dictionaries A. J. Hughes This book offers Irish learners a clear and easy-to-understand guide to Irish verbs to help in their exam revision.Designed for all those learning Irish at school, work or home. The main section of the book consists of 115 fully conjugated verbs, both regular and irregular.The introduction gives a clear explanation of the main tenses and moods in which the verbs are conjugated. It also points out that the forms given in the verb tables conform to the Official Standard of Irish, with additional notes on the principal dialect variants.• Shows all the major tenses and moods of the most important Irish verbs in full.• A list of the 115 key verbs is given in the introduction.• Clear layout ensures that you find the information you need quickly and easily. Cóipcheart / Copyright (#ulink_a8815967-ec8c-5f42-a5e1-2e12f5a94ed1) Published by Collins An imprint of HarperCollins Publishers Westerhill Road Bishopbriggs Glasgow G64 2QT Second Edition 2017 © HarperCollins Publishers 2011, 2017 Collins® is a registered trademark of HarperCollins Publishers Limited collins.co.uk/languagesupport (http://www.collins.co.uk/languagesupport) Typeset by Davidson Publishing Solutions, Glasgow All rights reserved under International and Pan-American Copyright Conventions. By payment of the required fees, you have been granted the non-exclusive, non-transferable right to access and read the text of this e-book on screen. No part of this text may be reproduced, transmitted, downloaded, decompiled, reverse engineered, or stored in or introduced into any information storage and retrieval system, in any form or by any means, whether electronic or mechanical, now known or hereinafter invented, without the express written permission of HarperCollins. Entered words that we have reason to believe constitute trademarks have been designated as such. However, neither the presence nor absence of such designation should be regarded as affecting the legal status of any trademark. The contents of this publication are believed correct at the time of creation. Nevertheless, the Publisher can accept no responsibility for errors or omissions, changes in the detail given or for any expense or loss thereby caused. HarperCollins does not warrant that any website mentioned in this title will be provided uninterrupted, that any website will be error free, that defects will be corrected, or that the website or the server that makes it available are free of viruses or bugs. For full terms and conditions please refer to the site terms provided on the website. If you would like to comment on any aspect of this book, please contact us at the given address or online. E-mail: dictionaries@harpercollins.co.uk (mailto:dictionaries@harpercollins.co.uk) facebook.com/collinsdictionary (http://facebook.com/collinsdictionary) @collinsdict (http://twitter.com/collinsdict) Acknowledgements We would like to thank those authors and publishers who kindly gave permission for copyright material to be used in the Collins Corpus. We would also like to thank Times Newspapers Ltd for providing valuable data. E-book Edition © August 2017 ISBN 9780008142032 Version: 2017-06-13 Clár / Contents Clúdach / Cover Leathanach Teidil / Title Page (#litres_trial_promo) Cóipcheart / Copyright (#ulink_a3c8d330-268e-5e11-8564-539894c67839) Noda / Abbreviations (#litres_trial_promo) Canúintí na Gaeilge / Irish Dialects (#ulink_0a3efa92-f5dd-5955-964a-333da29336d1) Na hEochairbhriathra / The Key Verbs (#ulink_7c6a9e1f-e9b1-5ff9-9788-efcf5826307b) Réamhrá / Introduction (#ulink_3f1371ce-adb2-566a-84f4-94199a239f50) Táblaí na mBriathra / Verb Tables (#ulink_8babbc94-bad7-543e-b681-3cef091e668c) Aguisín A / Appendix A (#litres_trial_promo) Achoimre Gramadaí / Grammar Synopsis (#litres_trial_promo) Faoin Údar / About the Author (#litres_trial_promo) Maidir leis an bhFoilsitheoir / About the Publisher (#litres_trial_promo) Canúintí na Gaeilge / Irish Dialects (#ulink_e17943c7-d7b4-5802-9a94-c8bae22eff23) Na hEochairbhriathra / The Key Verbs (#ulink_af4596f3-e48b-5b70-9888-39d721fbd73d) Réamhrá / Introduction (#ulink_97f6e564-719f-57f5-b009-5c15135a8f7e) Más foghlaimeoir thú nó más ag iarraidh an mheirg a bhaint de do chuid Gaeilge nó ag ullmhú do scrúduithe atá tú, tá an dá imleabhar Easy Learning Irish Verbs agus a chomhleabhar sraithe Easy Learning Irish Grammar, anseo le cuidiú leat. Is féidir leis an téarmaíocht theicniúil bac a chur ar fhoghlaimeoirí atá ag iarraidh eolas a chur ar ghramadach theanga nua, ach mínítear na téarmaí seo ina n-iomláine san Easy Learning Irish Grammar. Is uirlis ghasta thagartha é an leabhar Easy Learning Irish Verbs a chuireann táblaí briathra ar fáil don bhunfhoghlaimeoir agus fiú don chainteoir líofa a úsáideann an teanga ar bhonn laethúil ar bhealach simplí soiléir. Tá Easy Learning Irish Verbs struchtúrtha i ranna a éascóidh úsáid agus tuiscint na mbriathra duit. Sa chéad roinn tugtar táblaí do 115 eochairbhriathar (idir rialta agus neamhrialta) ina dtugtar na seacht n-aimsir agus modh éagsúla – mar aon leis an ghas/fhréamh, leis an ainm briathartha, agus leis an aidiacht bhriathartha. Is iad an gas agus an t-ainm briathartha an dá chuid is tábhachtaí de bhriathar ar bith – agus cé go n-úsáidtear an aidiacht bhriathartha mar ‘aidiacht’, feicfear níos minice é mar ‘rangabháil chaite’ leis na na haimsirí éagsúla foirfe a dhéanamh. In Aguisín A, i ndiaidh na dtáblaí, tugtar leaganacha Béarla do na leaganacha difriúla den bhriathar a réimnítear i nGaeilge sna táblaí – agus úsáidtear an briathar glan ‘clean’ mar shampla. Is sa Chaighdeán Oifigiúil a thugtar príomhtháblaí na mbriathra – bíodh go liostáiltear príomhleaganacha canúnacha mar fhonótaí sna táblaí céanna do na trí mhórchanúint: Cúige Uladh, Cúige Chonnacht agus Cúige Mumhan. Cuideoidh seo leis an úsáideoir eolas a chur ar an Chaighdeán Oifigiúil agus ar Gaeilge bheo na Gaeltachta a chluintear go minic fosta sna meáin chumarsáide agus a léitear i litríocht réigiúnach na Nua-Ghaeilge. Cuireann Achoimre Gramadaí críoch leis an imleabhar seo de Easy Learning Irish Verbs. Tugann Easy Learning Irish Grammar céim níos faide thú leis an fhoghlaim. Is forlíonadh é ar an méid eolais atá ar fáil in Easy Learning Irish Verbs ag tabhairt tuilleadh léirithe agus treoracha ar úsáid na mbriathra, gan trácht ar ghnéithe eile de ghramadach na Gaeilge. Is cinnte go gcuideoidh an dá leabhar Easy Learning IrishVerbs agus Easy Learning Irish Grammar leatsa, mar fhoghlaimeoir, agus tú ag tabhairt faoin Ghaeilge. Whether you are starting to learn Irish for the very first time, brushing up your language skills or revising for your exams, the Easy Learning Irish Verbs and its companion volume, the Easy Learning Irish Grammar, are here to help. Newcomers can sometimes struggle with the technical terms they come across when they start to explore the grammar of a new language but these are explained fully in the Easy Learning Irish Grammar. The Easy Learning Irish Verbs is a handy reference source which presents verb tables for the learner and everyday language user in a simple, uncluttered manner. Easy Learning IrishVerbs is divided into sections to help you become confident in using and understanding Irish verbs. The first section consists of the verb tables for 115 key Irish verbs (regular and irregular) which are given in full for the various seven tenses and moods – complete with the stem, the verbal noun plus the verbal adjective. The stem and the verbal noun (or infinitive) are the two most important parts of any verb. While the verbal adjective may be used as an ‘adjective’, it will appear more commonly as a ‘past participle’ in forming the various perfect tenses. Appendix A follows the verb tables and gives clear-cut information on the different parts of the Irish verbs conjugated by providing full parallel English translations of all the verbal forms for the sample verb glan ‘clean’. The main verb tables are presented in the Standard language – however some key variants are provided as footnotes to the tables for the three main dialects of Ulster, Connaught and Munster. This will enable the user to become acquainted with Standard Irish and with the key spoken variants in the Gaeltacht (or ‘Irish-speaking’) areas, often heard on the media, and found in the regional literature of Modern Irish. A short Grammar Appendix rounds off the volume Easy Learning Irish Verbs. The Easy Learning Irish Grammar takes you a step further in your language learning. It supplements the information given in the Easy Learning Irish Verbs by offering even more guidance on the usage and meaning of verbs, as well as looking at the most important aspects of Irish grammar. Together, or individually, the Easy Learning titles offer you all the help you need when learning Irish. Táblaí na mBriathra / Verb Tables (#ulink_4b822429-cd65-5b24-9966-cbe724291e99) 1 abair say (#ulink_470dc672-0259-5dd8-b272-910c3ba12286) 2 aithin recognise (#ulink_1566b8e2-9c90-50e1-8184-ca191a878392) 3 aithris imitate (#ulink_6e80387c-2bc6-57ef-9a20-d29f4d99d0d3) 4 amharc look (#ulink_d9fadbdc-7e3e-5543-994f-d1e18995b682) 5 at swell (#ulink_13178f4c-1533-5225-aa67-b0e19ba3241d) 6 athraigh change (#ulink_14c11f69-b9fa-5b63-b56e-7e82f4262bf2) 7 báigh drown (#ulink_0c3a9885-1764-58a0-a075-7f1f92fd194d) 8 bailigh gather (#ulink_49eec948-06c5-5e97-b376-8cb534b11a30) 9 bain cut, win (#ulink_55303c28-bee4-592b-aa51-1c1834ce150e) 10 beannaigh bless (#ulink_5600266b-bfc0-5bf5-90b8-7017c959e29c) 11 beir bear (#ulink_c195d810-6228-5de5-86a0-e1c8a95bc6f7) 12 bí be (#ulink_07bbbf72-fc67-5a03-8917-1d23b7f6f075) 13 is the copula (#ulink_5f7f056e-7380-555b-9990-450d95d87267) 14 bog move (#ulink_16b8bd25-242b-5028-ab06-97c7396c656b) 15 bris break (#ulink_85af64c9-33b8-5a02-adfc-c4d67fe3b9d5) 16 brúigh press, push (#ulink_b0535484-7799-58d1-b8a9-67b8e95bfb03) 17 caill lose (#ulink_0696a4e7-d5b3-5158-97d8-09decf0cefd7) 18 caith spend, wear (#ulink_6cfb1e4a-ea35-54c9-a324-c1921436b524) 19 cas twist, turn (#ulink_faab5e62-f823-59c7-b558-f964e75bbf75) 20 ceangail tie (#litres_trial_promo) 21 ceannaigh buy (#litres_trial_promo) 22 cloígh defeat (#litres_trial_promo) 23 clois = cluin U hear (#litres_trial_promo) 24 codail sleep (#litres_trial_promo) 25 coinnigh keep (#litres_trial_promo) 26 cruaigh harden (#litres_trial_promo) 27 cruinnigh collect (#litres_trial_promo) 28 cuir put (#litres_trial_promo) 29 dathaigh colour (#litres_trial_promo) 30 déan do, make (#litres_trial_promo) 31 díol sell (#litres_trial_promo) 32 dírigh straighten (#litres_trial_promo) 33 dóigh burn (#litres_trial_promo) 34 druid close, shut (#litres_trial_promo) 35 dúisigh wake up (#litres_trial_promo) 36 dún close, shut (#litres_trial_promo) 37 eagraigh organise (#litres_trial_promo) 38 éirigh get up (#litres_trial_promo) 39 éist listen (#litres_trial_promo) 40 fág leave (#litres_trial_promo) 41 faigh get (#litres_trial_promo) 42 fan wait (#litres_trial_promo) 43 fás grow (#litres_trial_promo) 44 feic see (#litres_trial_promo) 45 feoigh rot, decay (#litres_trial_promo) 46 fiafraigh ask, enquire (#litres_trial_promo) 47 fill = pillU return (#litres_trial_promo) 48 fliuch wet, soak (#litres_trial_promo) 49 foghlaim learn, teach (#litres_trial_promo) 50 foilsigh publish (#litres_trial_promo) 51 freagair answer (#litres_trial_promo) 52 freastail attend (#litres_trial_promo) 53 géill yield (#litres_trial_promo) 54 glan clean (#litres_trial_promo) 55 goirtigh salt, pickle (#litres_trial_promo) 56 gortaigh hurt, injure (#litres_trial_promo) 57 iarr ask, request (#litres_trial_promo) 58 imigh leave, go off (#litres_trial_promo) 59 imir play (game) (#litres_trial_promo) 60 inis tell (#litres_trial_promo) 61 iompair carry (#litres_trial_promo) 62 ionsaigh attack (#litres_trial_promo) 63 ith eat (#litres_trial_promo) 64 labhair speak (#litres_trial_promo) 65 las light (#litres_trial_promo) 66 léigh read (#litres_trial_promo) 67 lig let, permit (#litres_trial_promo) 68 maraigh kill (#litres_trial_promo) 69 meath wither, rot (#litres_trial_promo) 70 mill destroy, ruin (#litres_trial_promo) 71 mínigh explain (#litres_trial_promo) 72 mionnaigh swear (#litres_trial_promo) 73 mol praise (#litres_trial_promo) 74 múscail wake up (#litres_trial_promo) 75 neartaigh strengthen (#litres_trial_promo) 76 nigh wash (#litres_trial_promo) 77 oil train, rear (#litres_trial_promo) 78 ól drink (#litres_trial_promo) 79 ordaigh order (#litres_trial_promo) 80 oscail=foscailU open (#litres_trial_promo) 81 pacáil pack (#litres_trial_promo) 82 pós marry (#litres_trial_promo) 83 rith run (#litres_trial_promo) 84 roinn = rann divide (#litres_trial_promo) 85 sábháil save (#litres_trial_promo) 86 scanraigh frighten (#litres_trial_promo) 87 scaoil shoot, loosen (#litres_trial_promo) 88 scríobh write (#litres_trial_promo) 89 seachain avoid (#litres_trial_promo) 90 seas stand (#litres_trial_promo) 91 sín stretch (#litres_trial_promo) 92 sínigh sign (#litres_trial_promo) 93 siúil walk (#litres_trial_promo) 94 smaoinigh think (#litres_trial_promo) 95 socraigh arrange (#litres_trial_promo) 96 stampáil stamp (#litres_trial_promo) 97 suigh sit (#litres_trial_promo) 98 tabhair give (#litres_trial_promo) 99 tagair refer (#litres_trial_promo) 100 taispeáin show (#litres_trial_promo) 101 taistil travel (#litres_trial_promo) 102 taitin shine (#litres_trial_promo) 103 tar come (#litres_trial_promo) 104 tarraing pull, draw (#litres_trial_promo) 105 teann tighten (#litres_trial_promo) 106 téigh go (#litres_trial_promo) 107 tiomáin drive (#litres_trial_promo) 108 tit fall (#litres_trial_promo) 109 tóg lift (#litres_trial_promo) 110 tosaigh begin (#litres_trial_promo) 111 trácht mention (#litres_trial_promo) 112 triomaigh dry (#litres_trial_promo) 113 tuig understand (#litres_trial_promo) 114 tuirsigh tire, exhaust (#litres_trial_promo) 115 ullmhaigh prepare (#litres_trial_promo) 1 abair say, rá, ráite (#ulink_e884c0e7-6cb0-55c1-8ac8-ce67a04961fe) an aimsir chaite/the past tense dúirt mé dúirt tú dúirt sé/sí dúramar dúirt sibh dúirt siad dúradh/húradh ní dúirt an ndúirt? go ndúirt nach ndúirt ní dúradh/níor húradh an ndúradh? go/nach ndúradh 1sg dúrt/dúras, 2sg dúrais, 2pl dúrabhair M1pl dúirt muid CU3pl dúradar MC d’úirt, níor úirt, ar/gur/nár úirt etc., aut. húradh: níor, ar gur, nár húradh; CU an aimsir láithreach/the present tense deirim deir tú deir sé/sí deirimid deir sibh deir siad deirtear ní deir an ndeir? go ndeir nach ndeir 1pl deir muid CU3pl deirid (siad) Mrel. a deir; deireann sé dial. var. dep. ní abrann, an abrann? etcU an aimsir fháistineach/the future tense déarfaidh mé déarfaidh tú déarfaidh sé/sí déarfaimid déarfaidh sibh déarfaidh siad déarfar ní déarfaidh an ndéarfaidh? go ndéarfaidh nach ndéarfaidh 1sg déarfad, 2sg déarfair M déarfaidh muid CUrel. a déarfas. Dep. ní abróchaidh, go n-abróchaidh (var. abóraidh) U an modh coinníollach/the conditional mood déarfainn déarfá déarfadh sé/sí déarfaimis déarfadh sibh déarfaidís déarfaí ní déarfadh an ndéarfadh? go ndéarfadh nach ndéarfadh 1pl déarfadh muid C3pl déarfadh siad Udep. ní abróchainn (ní abórainn), ní abróchadh, go n-abróchadh (var. abóradh) U an aimsir ghnáthchaite/the imperfect tense deirinn deirteá deireadh sé/sí deirimis deireadh sibh deiridís deirtí ní deireadh an ndeireadh? go ndeireadh nach ndeireadh 1pl deireadh muid C3pl deireadh siad U Ba ghnách liom a rá etc.Udep. ní abrainn, ní abradh sé, go n-abradh etc.U an modh ordaitheach/the imperative mood abraim abair abradh sé/sí abraimis abraigí abraidís abairtear ná habair 3pl abradh siad U an foshuiteach láithreach/the present subjunctive go ndeire mé go ndeire tú go ndeire sé/sí go ndeirimid go ndeire sibh go ndeire siad go ndeirtear nár deire 1pl go ndeire muid, go n-abra etcCU 2 aithin recognise, aithint, aitheanta (#ulink_d745d697-95bf-5d03-9a9b-134c75990e7e) an aimsir chaite/the past tense d’aithin mé d’aithin tú d’aithin sé/sí d’aithníomar d’aithin sibh d’aithin siad aithníodh/haithníodh níor aithin ar aithin? gur aithin nár aithin níor aithníodh/níor haithníodh ar aithníodh? gur/nár aithníodh 1sg d(h)’aithníos, 2sg d(h)’aithnís, 2pl d(h)’aithníobhair M1pl d’aithin muid UC3pl d’aithníodar MCaut. haithníodh MCU an aimsir láithreach/the present tense aithním aithníonn tú aithníonn sé/sí aithnímid aithníonn sibh aithníonn siad aithnítear ní aithníonn an aithníonn? go n-aithníonn nach n-aithníonn 1pl aithníonn muid C3pl aithníd (siad) M aithnim, aithneann sé, muid etc.Urel. a aithníos/a aithneas an aimsir fháistineach/the future tense aithneoidh mé aithneoidh tú aithneoidh sé/sí aithneoimid aithneoidh sibh aithneoidh siad aithneofar ní aithneoidh an aithneoidh? go n-aithneoidh nach n-aithneoidh aithneochaidh U 1sg aithneod, 2sg aithneoir M1pl aithneoidh muid C aithneochaidh mé, muid etc.Urel. a aithneos/a aithneochas an modh coinníollach/the conditional mood d’aithneoinn d’aithneofá d’aithneodh sé/sí d’aithneoimis d’aithneodh sibh d’aithneoidís d’aithneofaí ní aithneodh an aithneodh? go n-aithneodh nach n-aithneodh d’aithneochadh U 1sg d’aithneochainn, 3sg d’aithneochadh sé, siad etc.U1pl d’aithneodh muid C an aimsir ghnáthchaite/the imperfect tense d’aithnínn d’aithníteá d’aithníodh sé/sí d’aithnímis d’aithníodh sibh d’aithnídís d’aithnítí ní aithníodh an aithníodh? go n-aithníodh nach n-aithníodh 1pl d’aithníodh muid C3pl d’aithníodh siad U Ba ghnách liom aithint etc.U an modh ordaitheach/the imperative mood aithním aithin aithníodh sé/sí aithnímis aithnígí aithnídís aithnítear ná haithin 3pl aithníodh siad U an foshuiteach láithreach/the present subjunctive go n-aithní mé go n-aithní tú go n-aithní sé/sí go n-aithnímid go n-aithní sibh go n-aithní siad go n-aithnítear nár aithní 1pl go n-aithní muid CU 3 aithris imitate, aithris, aithriste (#ulink_ed914dfb-cd76-5d19-80ad-d87fb4d1d8df) an aimsir chaite/the past tense d’aithris mé d’aithris tú d’aithris sé/sí d’aithrisíomar d’aithris sibh d’aithris siad aithrisíodh, haithrisíodh MCU níor aithris ar aithris? gur aithris nár aithris níor aithrisíodh/níor haithrisíodh ar aithrisíodh? gur/nár aithrisíodh 1sg d(h)’aithrisíos, 2sg d(h)’aithrisís, 2pl d(h)’aithrisíobhair M1pl d’aithris muid UC3pl d’aithrisíodar MCaut. haithrisíodh an aimsir láithreach/the present tense aithrisím aithrisíonn tú aithrisíonn sé/sí aithrisímid aithrisíonn sibh aithrisíonn siad aithrisítear ní aithrisíonn an aithrisíonn? go n-aithrisíonn nach n-aithrisíonn 1pl aithrisíonn muid C3pl aithrisíd (siad) M aithrisim, aithriseann sé, muid etc.Urel. a aithrisíos/a aithriseas an aimsir fháistineach/the future tense aithriseoidh mé aithriseoidh tú aithriseoidh sé/sí aithriseoimid aithriseoidh sibh aithriseoidh siad aithriseofar ní aithriseoidh an aithriseoidh? go n-aithriseoidh nach n-aithriseoidh aithriseochaidh U 1sg aithriseod, 2sg aithriseoir M aithriseochaidh mé, muid etc.U1pl aithriseoidh muid Crel. a aithriseos/a aithriseochas an modh coinníollach/the conditional mood d’aithriseoinn d’aithriseofá d’aithriseodh sé/sí d’aithriseoimis d’aithriseodh sibh d’aithriseoidís d’aithriseofaí ní aithriseodh an aithriseodh? go n-aithriseodh nach n-aithriseodh d’aithriseochadh U 1sg d’aithriseochainn, 3sg d’aithriseochadh sé, siad etc.U1pl d’aithriseodh muid C an aimsir ghnáthchaite/the imperfect tense d’aithrisínn d’aithrisíteá d’aithrisíodh sé/sí d’aithrisímis d’aithrisíodh sibh d’aithrisídís d’aithrisítí ní aithrisíodh an aithrisíodh? go n-aithrisíodh nach n-aithrisíodh 1pl d’aithrisíodh muid C3pl d’aithrisíodh siad U Ba ghnách liom aithris etc.U an modh ordaitheach/the imperative mood aithrisím aithris aithrisíodh sé/sí aithrisímis aithrisígí aithrisídís aithrisítear ná haithris 3pl aithrisíodh siad U an foshuiteach láithreach/the present subjunctive go n-aithrisí mé go n-aithrisí tú go n-aithrisí sé/sí go n-aithrisímid go n-aithrisí sibh go n-aithrisí siad go n-aithrisítear nár aithrisí 1pl go n-aithrisí muid CU 4 amharc look, amharc, amharctha (#ulink_21eb604f-71cb-55af-b3f1-acaa5dc47777) an aimsir chaite/the past tense d’amharc mé d’amharc tú d’amharc sé/sí d’amharcamar d’amharc sibh d’amharc siad amharcadh/hamharcadh níor amharc ar amharc? gur amharc nár amharc níor amharcadh/níor hamharcadh ar amharcadh? gur/nár amharcadh 1sg d(h)’amharcas, 2sg d(h)’amharcais, 2pl d(h)’amharcabhair M1pl d’amharc muid CU3pl d’amharcadar MCaut. hamharcadh MCUvar. amhanc U an aimsir láithreach/the present tense amharcaim amharcann tú amharcann sé/sí amharcaimid amharcann sibh amharcann siad amharctar ní amharcann an amharcann? go n-amharcann nach n-amharcann 1pl amharcann muid CU3pl amharcaid (siad) Mrel. a amharcas an aimsir fháistineach/the future tense amharcfaidh mé amharcfaidh tú amharcfaidh sé/sí amharcfaimid amharcfaidh sibh amharcfaidh siad amharcfar ní amharcfaidh an amharcfaidh? go n-amharcfaidh nach n-amharcfaidh amharcóchaidh U 1sg amharcfad, 2sg amharcfair M amharcfaidh muid C amhracóchaidh mé/muid U.rel. a amharcfas/a amharcóchas an modh coinníollach/the conditional mood d’amharcfainn d’amharcfá d’amharcfadh sé/sí d’amharcfaimis d’amharcfadh sibh d’amharcfaidís d’amharcfaí ní amharcfadh an amharcfadh? go n-amharcfadh nach n-amharcfadh d’amharcóchadh U 1pl d’amharcfadh muid C3pl d’amharcóchainn, d’amharcóchadh sé, siad U an aimsir ghnáthchaite/the imperfect tense d’amharcainn d’amharctá d’amharcadh sé/sí d’amharcaimis d’amharcadh sibh d’amharcaidís d’amharctaí ní amharcadh an amharcadh? go n-amharcadh nach n-amharcadh 1pl d’amharcadh muid C3pl d’amharcadh siad U Ba ghnách liom amharc etc.U an modh ordaitheach/the imperative mood amharcaim amharc amharcadh sé/sí amharcaimis amharcaigí amharcaidís amharctar ná hamharc 3pl amharcadh siad U an foshuiteach láithreach/the present subjunctive go n-amharca mé go n-amharca tú go n-amharca sé/sí go n-amharcaimid go n-amharca sibh go n-amharca siad go n-amharctar nár amharca 1pl go n-amharca muid CU 5 at swell, at, ata (#ulink_be6cc852-1c79-57e4-a259-285683d24ccc) an aimsir chaite/the past tense d’at mé d’at tú d’at sé/sí d’atamar d’at sibh d’at siad atadh/hatadh níor at ar at? gur at nár at níor atadh/níor hatadh ar atadh? gur/nár atadh 1sg d(h)’atas, 2sg d(h)’atais, 2pl d(h)’atabhair M1pl d’at muid CU3pl d’atadar MCaut. hatadh MCU an aimsir láithreach/the present tense ataim atann tú atann sé/sí ataimid atann sibh atann siad atar ní atann an atann? go n-atann nach n-atann 1pl atann muid CU3pl ataid (siad) Mrel. a atas an aimsir fháistineach/the future tense atfaidh mé atfaidh tú atfaidh sé/sí atfaimid atfaidh sibh atfaidh siad atfar ní atfaidh an atfaidh? go n-atfaidh nach n-atfaidh 1sg atfad, 2sg atfair M atfaidh muid C atóchaidh mé/muid etc.Urel. a atfas/a atóchas an modh coinníollach/the conditional mood d’atfainn d’atfá d’atfadh sé/sí d’atfaimis d’atfadh sibh d’atfaidís d’atfaí ní atfadh an atfadh? go n-atfadh nach n-atfadh 1pl d’atfadh muid C d’atóchainn, d’atóchadh sé/siad etc.U an aimsir ghnáthchaite/the imperfect tense d’atainn d’atá d’atadh sé/sí d’ataimis d’atadh sibh d’ataidís d’ataí ní atadh an atadh? go n-atadh nach n-atadh 1pl d’atadh muid C3pl d’atadh siad, Ba ghnách liom at etc.U an modh ordaitheach/the imperative mood ataim at atadh sé/sí ataimis ataigí ataidís atar ná hat 3pl atadh siad U an foshuiteach láithreach/the present subjunctive go n-ata mé go n-ata tú go n-ata sé/sí go n-ataimid go n-ata sibh go n-ata siad go n-atar nár ata 1pl go n-ata muid CU 6 athraigh change, athrú, athraithe (#ulink_61b4739c-5857-5dce-846f-1feee479bfa5) an aimsir chaite/the past tense d’athraigh mé d’athraigh tú d’athraigh sé/sí d’athraíomar d’athraigh sibh d’athraigh siad athraíodh/hathraíodh níor athraigh ar athraigh? gur athraigh nár athraigh níor athraíodh/níor hathraíodh ar athraíodh? gur/nár athraíodh 1sg d(h)’athraíos, 2sg d(h)’athraís, 2pl d(h)’athraíobhair M1pl d’athraigh muid UC3pl d’athraíodar MCaut. hathraíodh MCU an aimsir láithreach/the present tense athraím athraíonn tú athraíonn sé/sí athraímid athraíonn sibh athraíonn siad athraítear ní athraíonn an athraíonn? go n-athraíonn nach n-athraíonn 1pl athraíonn muid C3pl athraíd (siad) M athraim, athrann sé/muid etc.Urel. a athraíos an aimsir fháistineach/the future tense athróidh mé athróidh tú athróidh sé/sí athróimid athróidh sibh athróidh siad athrófar ní athróidh an athróidh? go n-athróidh nach n-athróidh athróchaidh U 1sg athród, 2sg athróir M1pl athróidh muid C athróchaidh mé/muid etc. Urel. a athrós/a athróchas an modh coinníollach/the conditional mood d’athróinn d’athrófá d’athródh sé/sí d’athróimis d’athródh sibh d’athróidís d’athrófaí ní athródh an athródh? go n-athródh nach n-athródh d’athróchadh U 1sg d’athróchainn, 3sg d’athróchadh sé/siad etc.U1pl d’athródh muid C an aimsir ghnáthchaite/the imperfect tense d’athraínn d’athraíteá d’athraíodh sé/sí d’athraímis d’athraíodh sibh d’athraídís d’athraítí ní athraíodh an athraíodh? go n-athraíodh nach n-athraíodh 1pl d’athraíodh muid C3pl d’athraíodh siad U Ba ghnách liom athrú etc.U an modh ordaitheach/the imperative mood athraím athraigh athraíodh sé/sí athraímis athraígí athraídís athraítear ná hathraigh 3pl athraíodh siad U an foshuiteach láithreach/the present subjunctive go n-athraí mé go n-athraí tú go n-athraí sé/sí go n-athraímid go n-athraí sibh go n-athraí siad go n-athraítear nár athraí 1pl go n-athraí muid CU 7 báigh drown, bá, báite (#ulink_a5d351d3-5252-5e8c-8147-d4c2103c12bd) an aimsir chaite/the past tense bháigh mé bháigh tú bháigh sé/sí bhámar bháigh sibh bháigh siad bádh níor bháigh ar bháigh? gur bháigh nár bháigh níor bádh ar bádh? gur/nár bádh 1sg (do) bhás, 2sg (do) bháis, 2pl (do) bhábhair M1pl bháigh muid CU3pl (do) bhádar MC bháith = bháigh U an aimsir láithreach/the present tense báim bánn tú bánn sé/sí báimid bánn sibh bánn siad báitear ní bhánn an mbánn? go mbánn nach mbánn 1pl bánn muid CU3pl báid (siad) M báithim, báitheann etc.Urel. a bhás/a bháitheas an aimsir fháistineach/the future tense báfaidh mé báfaidh tú báfaidh sé/sí báfaimid báfaidh sibh báfaidh siad báfar ní bháfaidh an mbáfaidh? go mbáfaidh nach mbáfaidh 1sg báfad, 2sg báfair M báfaidh muid CU báithfidh Urel. a bháfas an modh coinníollach/the conditional mood bháfainn bháfá bháfadh sé/sí bháfaimis bháfadh sibh bháfaidís bháfaí ní bháfadh an mbáfadh? go mbáfadh nach mbáfadh 1pl bháfadh muid C3pl bháfadh siad var. bháithfeadh siad etc.U an aimsir ghnáthchaite/the imperfect tense bháinn bháiteá bhádh sé/sí bháimis bhádh sibh bháidís bháití ní bhádh an mbádh? go mbádh nach mbádh 1pl bhádh muid C, 3pl bhádh siad U Ba ghnách liom bá etc.U an modh ordaitheach/the imperative mood báim báigh bádh sé/sí báimis báigí báidís báitear ná báigh 3pl bádh siad U an foshuiteach láithreach/the present subjunctive go mbá mé go mbá tú go mbá sé/sí go mbáimid go mbá sibh go mbá siad go mbáitear nár bhá 1pl go mbá muid CU 8 bailigh gather, bailiú, bailithe (#ulink_331de13f-de71-5ad0-8d3a-0460b26bec72) an aimsir chaite/the past tense bhailigh mé bhailigh tú bhailigh sé/sí bhailíomar bhailigh sibh bhailigh siad bailíodh níor bhailigh ar bhailigh? gur bhailigh nár bhailigh níor bailíodh ar bailíodh? gur/nár bailíodh 1sg (do) bhailíos, 2sg (do) bhailís, 2pl (do) bhailíobhair M1pl bhailigh muid UC3pl bhailíodar MC an aimsir láithreach/the present tense bailím bailíonn tú bailíonn sé/sí bailímid bailíonn sibh bailíonn siad bailítear ní bhailíonn an mbailíonn? go mbailíonn nach mbailíonn 1pl bailíonn muid C3pl bailíd (siad) M bailim, baileann sé/muid Urel. a bhailíos an aimsir fháistineach/the future tense baileoidh mé baileoidh tú baileoidh sé/sí baileoimid baileoidh sibh baileoidh siad baileofar ní bhaileoidh an mbaileoidh? go mbaileoidh nach mbaileoidh 1sg baileod, 2sg baileoir M1pl baileoidh muid C baileochaidh mé/muid etc.Urel. a bhaileos/a bhaileochas an modh coinníollach/the conditional mood bhaileoinn bhaileofá bhaileodh sé/sí bhaileoimis bhaileodh sibh bhaileoidís bhaileofaí ní bhaileodh an mbaileodh? go mbaileodh nach mbaileodh 1sg bhaileochainn, 3sg bhaileochadh sé, siad etc.U1pl bhaileodh muid C an aimsir ghnáthchaite/the imperfect tense bhailínn bhailíteá bhailíodh sé/sí bhailímis bhailíodh sibh bhailídís bhailítí ní bhailíodh an mbailíodh? go mbailíodh nach mbailíodh 1pl bhailíodh muid C, 3pl bhailíodh siad U Ba ghnách liom bailiú etc.U an modh ordaitheach/the imperative mood bailím bailigh bailíodh sé/sí bailímis bailígí bailídís bailítear ná bailigh 3pl bailíodh siad U an foshuiteach láithreach/the present subjunctive go mbailí mé go mbailí tú go mbailí sé/sí go mbailímid go mbailí sibh go mbailí siad go mbailítear nár bhailí 1pl go mbailí muid CU 9 bain cut, win baint, bainte (#ulink_90ddb8ec-3f19-5f1c-98f7-493971c259ed) an aimsir chaite/the past tense bhain mé bhain tú bhain sé/sí bhaineamar bhain sibh bhain siad baineadh níor bhain ar bhain? gur bhain nár bhain níor baineadh ar baineadh? gur/nár baineadh 1sg (do) bhaineas, 2sg (do) bhainis, 2pl (do) bhaineabhair M1pl bhain muid CU3pl (do) bhaineadar MC an aimsir láithreach/the present tense bainim baineann tú baineann sé/sí bainimid baineann sibh baineann siad baintear ní bhaineann an mbaineann? go mbaineann nach mbaineann 1pl baineann muid CU3pl bainid (siad) Mrel. a bhaineas an aimsir fháistineach/the future tense bainfidh mé bainfidh tú bainfidh sé/sí bainfimid bainfidh sibh bainfidh siad bainfear ní bhainfidh an mbainfidh? go mbainfidh nach mbainfidh 1sg bainfead, 2sg bainfir M1pl bainfidh muid CUrel. a bhainfeas an modh coinníollach/the conditional mood bhainfinn bhainfeá bhainfeadh sé/sí bhainfimis bhainfeadh sibh bhainfidís bhainfí ní bhainfeadh an mbainfeadh? go mbainfeadh nach mbainfeadh 1pl bhainfeadh muid C3pl bhainfeadh siad U an aimsir ghnáthchaite/the imperfect tense bhaininn bhainteá bhaineadh sé/sí bhainimis bhaineadh sibh bhainidís bhaintí ní bhaineadh an mbaineadh? go mbaineadh nach mbaineadh 1pl bhaineadh muid C, 3pl bhaineadh siad U Ba ghnách liom baint etc.U an modh ordaitheach/the imperative mood bainim bain baineadh sé/sí bainimis bainigí bainidís baintear ná bain 3pl baineadh siad U an foshuiteach láithreach/the present subjunctive go mbaine mé go mbaine tú go mbaine sé/sí go mbainimid go mbaine sibh go mbaine siad go mbaintear nár bhaine 1pl go mbaine muid CU 10 beannaigh bless, beannú, beannaithe (#ulink_a4399277-f30d-5542-8ad8-d30701076360) an aimsir chaite/the past tense bheannaigh mé bheannaigh tú bheannaigh sé/sí bheannaíomar bheannaigh sibh bheannaigh siad beannaíodh níor bheannaigh ar bheannaigh? gur bheannaigh nár bheannaigh níor beannaíodh ar beannaíodh? gur/nár beannaíodh 1sg (do) bheannaíos, 2sg (do) bheannaís, 2pl (do) bheannaíobhair M1pl bheannaigh muid UC3pl bheannaíodar MC an aimsir láithreach/the present tense beannaím beannaíonn tú beannaíonn sé/sí beannaímid beannaíonn sibh beannaíonn siad beannaítear ní bheannaíonn an mbeannaíonn? go mbeannaíonn nach mbeannaíonn 1pl beannaíonn muid C3pl beannaíd (siad) M beannaim, beannann sé/muid Urel. a bheannaíos an aimsir fháistineach/the future tense beannóidh mé beannóidh tú beannóidh sé/sí beannóimid beannóidh sibh beannóidh siad beannófar ní bheannóidh an mbeannóidh? go mbeannóidh nach mbeannóidh beannóchaidh U 1sg beannód, 2sg beannóir M1pl beannóidh muid C beannóchaidh mé/muid etc.Urel. a bheannós/a bheannóchas an modh coinníollach/the conditional mood bheannóinn bheannófá bheannódh sé/sí bheannóimis bheannódh sibh bheannóidís bheannófaí ní bheannódh an mbeannódh? go mbeannódh nach mbeannódh bheannóchadh U 1sg bheannóchainn, 3sg bheannóchadh sé/siad etc. U1pl bheannódh muid C an aimsir ghnáthchaite/the imperfect tense bheannaínn bheannaíteá bheannaíodh sé/sí bheannaímis bheannaíodh sibh bheannaídís bheannaítí ní bheannaíodh an mbeannaíodh? go mbeannaíodh nach mbeannaíodh 1pl bheannaíodh muid C3pl bheannaíodh siad U Ba ghnách liom beannú etc.U an modh ordaitheach/the imperative mood beannaím beannaigh beannaíodh sé/sí beannaímis beannaígí beannaídís beannaítear ná beannaigh 3pl beannaíodh siad U an foshuiteach láithreach/the present subjunctive go mbeannaí mé go mbeannaí tú go mbeannaí sé/sí go mbeannaímid go mbeannaí sibh go mbeannaí siad go mbeannaítear nár bheannaí 1pl go mbeannaí muid CU 11 beir bear, breith, beirthe (#ulink_ccb0e614-2bd9-5d24-ab06-ae252c69e959) an aimsir chaite/the past tense rug mé rug tú rug sé/sí rugamar rug sibh rug siad rugadh níor rug ar rug? gur rug nár rug níor rugadh ar rugadh? gur/nár rugadh 1sg (do) rugas, 2sg (do) rugais, 2pl (do) rugabhair M1pl rug muid CU3pl (do) rugadar MC bheir = rug dial., riug M an aimsir láithreach/the present tense beirim beireann tú beireann sé/sí beirimid beireann sibh beireann siad beirtear ní bheireann an mbeireann? go mbeireann nach mbeireann 1pl beireann muid CU3pl beirid (siad) Mrel. a bheireas an aimsir fháistineach/the future tense béarfaidh mé béarfaidh tú béarfaidh sé/sí béarfaimid béarfaidh sibh béarfaidh siad béarfar ní bhéarfaidh an mbéarfaidh? go mbéarfaidh nach mbéarfaidh 1sg béarfad, 2sg béarfair M béarfaidh muid CUrel. a bhéarfas an modh coinníollach/the conditional mood bhéarfainn bhéarfá bhéarfadh sé/sí bhéarfaimis bhéarfadh sibh bhéarfaidís bhéarfaí ní bhéarfadh an mbéarfadh? go mbéarfadh nach mbéarfadh 1pl bhéarfadh muid C3pl bhéarfadh siad U an aimsir ghnáthchaite/the imperfect tense bheirinn bheirteá bheireadh sé/sí bheirimis bheireadh sibh bheiridís bheirtí ní bheireadh an mbeireadh? go mbeireadh nach mbeireadh 1pl bheireadh muid C3pl bheireadh siad, Ba ghnách liom breith U an modh ordaitheach/the imperative mood beirim beir beireadh sé/sí beirimis beirigí beiridís beirtear ná beir 3pl beireadh siad U an foshuiteach láithreach/the present subjunctive go mbeire mé go mbeire tú go mbeire sé/sí go mbeirimid go mbeire sibh go mbeire siad go mbeirtear nár bheire 1pl go mbeire muid CU 12 bí be, bheith (#ulink_4fc4d94f-6b7f-54f6-8ded-e145c7fd3c55) an aimsir chaite/the past tense bhí mé bhí tú bhí sé/sí bhíomar bhí sibh bhí siad bhíothas ní raibh an raibh? go raibh nach raibh ní rabhthas an rabhthas? go/nach rabhthas 1sg (do) bhíos, 2sg (do) bhís, 2pl (do) bhíobhair M1pl bhí muid CU3pl (do) bhíodar MCaut. bhíthear/rabhthar U an aimsir láithreach/the present tense tá mé/táim tá tú tá sé/sí táimid tá sibh tá siad táthar atá mé/atáim atá tú atá sé/sí atáimid atá sibh atá siad atáthar 1pl (a)tá muid CU3pl (a)táid (siad) Mrel. athá, also indep. thá M2sg (a)taoi var. tánn tú, tánn sé etc.M níl mé/nílim níl tú níl sé/sí nílimid níl sibh níl siad níltear go bhfuil mé/go bhfuilim go bhfuil tú go bhfuil sé/sí go bhfuilimid go bhfuil sibh go bhfuil siad go bhfuiltear nach bhfuil mé/nach bhfuilim nach bhfuil tú nach bhfuil sé/sí nach bhfuilimid nach bhfuil sibh nach bhfuil siad nach bhfuiltear 1pl níl muid, go/nach bhfuil muid UCaut. nílthear, bhfuilthear U an aimsir ghnáthláithreach/the habitual present tense bím bíonn tú bíonn sé/sí bímid bíonn sibh bíonn siad bítear ní bhíonn an mbíonn? go mbíonn nach mbíonn 1pl bíonn muid CU3pl bíd (siad) Mrel. a bhíos – a bíos U, a bhíonns C an aimsir fháistineach/the future tense beidh mé beidh tú beidh sé/sí beimid beidh sibh beidh siad beifear ní bheidh an mbeidh? go mbeidh nach mbeidh 1sg bead, 2sg beir, beifir M1pl beidh muid CUrel. a bheas an modh coinníollach/the conditional mood bheinn bheifeá bheadh sé/sí bheimis bheadh sibh bheidís bheifí ní bheadh an mbeadh? go mbeadh nach mbeadh 1pl bheadh muid C3pl bheadh siad U an aimsir ghnáthchaite/the imperfect tense bhínn bhíteá bhíodh sé/sí bhímis bhíodh sibh bhídís bhítí ní bhíodh an mbíodh? go mbíodh nach mbíodh 1pl bhíodh muid C3pl bhíodh siad, Ba ghnách liom (a) bheith U an modh ordaitheach/the imperative mood bím bí bíodh sé/sí bímis bígí bídís bítear ná bí 3pl bíodh siad U an foshuiteach láithreach/the present subjunctive go raibh mé go raibh tú go raibh sé/sí go rabhaimid go raibh sibh go raibh siad go rabhthar ná raibh go mbí mé go mbí tú go mbí sé/sí go mbímid go mbí sibh go mbí siad go mbítear nár bhítear 1pl go raibh muid go mbí muid CU 13 is, an chopail, the copula (#ulink_5ad573b4-313f-5ac3-bf92-368068805db9) An struchtúr: Is bádóir é. ‘He is a boatman.’ an aimsir láithreach/the present tense Is bádóir mé. Is bádóir thú. Is bádóir é. Is bádóir í. Is bádóirí sinn. Is bádóirí sibh. Is bádóirí iad. Ní bádóir é. (Chan bádóir é. U) An bádóir é? Is ea. Ní hea. Deir sé gur bádóir é. Deir sé nach bádóir é. Ní hé, ní hí, ní hea, ní hiad. Ní hailtire é or Ní ailtire é. Deir sé gurb é/í/ea/iad. 1pl Is bádóirí muid UC an aimsir chaite = an modh coinníollach the past tense = the conditional mood an aimsir chaite/the past tense Ba bhádóir mé. Ba bhádóir thú. Ba bhádóir é. Ba bhádóir í. Ba bhádóirí sinn. Ba bhádóirí sibh. Ba bhádóirí iad. Níor bhádóir é. (Char bhádóir é. U) Ar bhádóir é? B’ea. Níorbh ea. Deir sé gur bhádóir é. Deir sé nár bhádóir é. 1pl Ba bhádóirí muid UC Ba dhochtúir, shagart, thógálaí é. CO = Ba dochtúir/sagart/tógálaí é. CU Aspirate bcfgmp but not dts an aimsir chaite/the past tense B’ailtire mé. B’ailtire thú. B’ailtire é. B’ailtire í. B’ailtirí sinn. … muid. B’ailtirí sibh. B’ailtirí iad. Níorbh ailtire é. (Charbh ailtire é. U) Arbh ailtire é? B’ea. Níorbh ea. Deir sé gurbh ailtire é. Deir sé nárbh ailtire é. B’fhealsamh é. etc. Bádóir atá ann. ‘He is a boatman.’ an aimsir láithreach/the present tense Bádóir atá ionam. Bádóir atá ionat. Bádóir atá ann. Bádóir atá inti. Bádóirí atá ionainn. Bádóirí atá ionaibh. Bádóirí atá iontu. Ní bádóir atá ann. (Chan bádóir atá ann. U) An bádóir atá ann? Is ea./Ní hea. Deir sé gur bádóir atá ann. Deir sé nach bádóir atá ann. Bádóir is ea é. ‘He is a boatman.’ an aimsir láithreach/the present tense Bádóir is ea mé. Bádóir is ea thú. Bádóir is ea é. Bádóir is ea í. Bádóirí is ea sinn. Bádóirí is ea sibh. Bádóirí is ea iad. Ní bádóir is ea é. An bádóir is ea é? Is ea./Ní hea. Deir sé gur bádóir is ea é. Deir sé nach bádóir is ea é. Tá sé ina bhádóir. ‘He is a boatman.’ an aimsir láithreach/the present tense Tá mé i mo bhádóir. Tá tú i do bhádóir. Tá sé ina bhádóir. Tá sí ina bádóir. Táimid inár mbádóirí. Tá sibh in bhur mbádóirí. Tá siad ina mbádóirí. Níl sé ina bhádóir. (Chan fhuil sé ina bhádóir. U) An bhfuil sé ina bhádóir? Tá./Níl. Deir sé go bhfuil sé ina bhádóir. Deir sé nach bhfuil sé ina bhádóir. Bádóir a bhí ann. ‘He was a boatman.’ an aimsir chaite/the past tense Bádóir a bhí ionam. Bádóir a bhí ionat. Bádóir a bhí ann. Bádóir a bhí inti. Bádóirí a bhí ionainn. Bádóirí a bhí ionaibh. Bádóirí a bhí iontu. Ní bádóir a bhí ann. (Chan bádóir a bhí ann. U) An bádóir a bhí ann? Is ea./Ní hea. Deir sé gur bádóir a bhí ann. Deir sé nach bádóir a bhí ann. Alt. Níor bhádóir a bhí ann. etc. Bádóir ab ea é. ‘He was a boatman.’ an aimsir chaite/the past tense Bádóir ab ea mé. Bádóir ab ea thú. Bádóir ab ea é. Bádóir ab ea í. Bádóirí ab ea sinn. Bádóirí ab ea sibh. Bádóirí ab ea iad. Ní bádóir ab ea é. An bádóir ab ea é? Is ea./Ní hea. Deir sé gur bádóir ab ea é. Deir sé nach bádóir ab ea é. Alt. Níor bhádóir ab ea é. etc. Bhí sé ina bhádóir. ‘He was a boatman.’ an aimsir chaite/the past tense Bhí mé i mo bhádóir. Bhí tú i do bhádóir. Bhí sé ina bhádóir. Bhí sí ina bádóir. Bhíomar/Bhí muid inár mbádóirí. Bhí sibh in bhur mbádóirí. Bhí siad ina mbádóirí. Ní raibh sé ina bhádóir. (Cha raibh sé ina bhádóir. U) An raibh sé ina bhádóir? Bhí./Ní raibh. Deir sé go raibh sé ina bhádóir. Deir sé nach raibh sé ina bhádóir. 14 bog move, bogadh, bogtha (#ulink_2aefc1ff-8489-5d32-b5f8-fe066c6191da) an aimsir chaite/the past tense bhog mé bhog tú bhog sé/sí bhogamar bhog sibh bhog siad bogadh níor bhog ar bhog? gur bhog nár bhog níor bogadh ar bogadh? gur/nár bogadh 1sg (do) bhogas, 2sg (do) bhogais, 2pl (do) bhogabhair M1pl bhog muid CU3pl (do) bhogadar MC an aimsir láithreach/the present tense bogaim bogann tú bogann sé/sí bogaimid bogann sibh bogann siad bogtar ní bhogann an mbogann? go mbogann nach mbogann 1pl bogann muid CU3pl bogaid (siad) Mrel. a bhogas an aimsir fháistineach/the future tense bogfaidh mé bogfaidh tú bogfaidh sé/sí bogfaimid bogfaidh sibh bogfaidh siad bogfar ní bhogfaidh an mbogfaidh? go mbogfaidh nach mbogfaidh 1sg bogfad, 2sg bogfair M1pl bogfaidh muid CUrel. a bhogfas an modh coinníollach/the conditional mood bhogfainn bhogfá bhogfadh sé/sí bhogfaimis bhogfadh sibh bhogfaidís bhogfaí ní bhogfadh an mbogfadh? go mbogfadh nach mbogfadh 1pl bhogfadh muid C3pl bhogfadh siad U an aimsir ghnáthchaite/the imperfect tense bhogainn bhogtá bhogadh sé/sí bhogaimis bhogadh sibh bhogaidís bhogtaí ní bhogadh an mbogadh? go mbogadh nach mbogadh 1pl bhogadh muid C3pl bhogadh siad U Ba ghnách liom bogadh etc.U an modh ordaitheach/the imperative mood bogaim bog bogadh sé/sí bogaimis bogaigí bogaidís bogtar ná bog 3pl bogadh siad U an foshuiteach láithreach/the present subjunctive go mboga mé go mboga tú go mboga sé/sí go mbogaimid go mboga sibh go mboga siad go mbogtar nár bhoga 1pl go mboga muid CU 15 bris break, briseadh, briste (#ulink_1b9e368f-98e6-5ef1-b86d-46a22d84bf47) an aimsir chaite/the past tense bhris mé bhris tú bhris sé/sí bhriseamar bhris sibh bhris siad briseadh níor bhris ar bhris? gur bhris nár bhris níor briseadh ar briseadh? gur/nár briseadh 1sg (do) bhriseas, 2sg (do) bhrisis, 2pl (do) bhriseabhair M1pl bhris muid CU3pl (do) bhriseadar MC an aimsir láithreach/the present tense brisim briseann tú briseann sé/sí brisimid briseann sibh briseann siad bristear ní bhriseann an mbriseann? go mbriseann nach mbriseann 1pl briseann muid CU3pl brisid (siad) Mrel. a bhriseas an aimsir fháistineach/the future tense brisfidh mé brisfidh tú brisfidh sé/sí brisfimid brisfidh sibh brisfidh siad brisfear ní bhrisfidh an mbrisfidh? go mbrisfidh nach mbrisfidh 1sg brisfead, 2sg brisfir M1pl brisfidh muid CUrel. a bhrisfeas an modh coinníollach/the conditional mood bhrisfinn bhrisfeá bhrisfeadh sé bhrisfimis bhrisfeadh sibh bhrisfidís bhrisfí ní bhrisfeadh an mbrisfeadh? go mbrisfeadh nach mbrisfeadh 1pl bhrisfeadh muid C3pl bhrisfeadh siad U an aimsir ghnáthchaite/the imperfect tense bhrisinn bhristeá bhriseadh sé/sí bhrisimis bhriseadh sibh bhrisidís bhristí ní bhriseadh an mbriseadh? go mbriseadh nach mbriseadh 1pl bhriseadh muid C3pl bhriseadh siad U Ba ghnách liom briseadh U an modh ordaitheach/the imperative mood brisim bris briseadh sé/sí brisimis brisigí brisidís bristear ná bris 3pl briseadh siad U an foshuiteach láithreach/the present subjunctive go mbrise mé go mbrise tú go mbrise sé/sí go mbrisimid go mbrise sibh go mbrise siad go mbristear nár bhrise 1pl go mbrise muid CU 16 brúigh press, push brú, brúite (#ulink_6003d880-7f42-5757-97a6-7744fb06be82) an aimsir chaite/the past tense bhrúigh mé bhrúigh tú bhrúigh sé/sí bhrúmar bhrúigh sibh bhrúigh siad brúdh níor bhrúigh ar bhrúigh? gur bhrúigh nár bhrúigh níor brúdh ar brúdh? gur/nár brúdh 1sg (do) bhrús, 2sg (do) bhrúis, 2pl (do) bhrúbhair M1pl bhrúigh muid CU3pl (do) bhrúdar MC an aimsir láithreach/the present tense brúim brúnn tú brúnn sé/sí brúimid brúnn sibh brúnn siad brúitear ní bhrúnn an mbrúnn? go mbrúnn nach mbrúnn 1pl brúnn muid CU3pl brúid (siad) Mrel. a bhrús an aimsir fháistineach/the future tense brúfaidh mé brúfaidh tú brúfaidh sé/sí brúfaimid brúfaidh sibh brúfaidh siad brúfar ní bhrúfaidh an mbrúfaidh? go mbrúfaidh nach mbrúfaidh 1sg brúfad, 2sg brúfair M1pl brúfaidh muid CUrel. a bhrúfas an modh coinníollach/the conditional mood bhrúfainn bhrúfá bhrúfadh sé/sí bhrúfaimis bhrúfadh sibh bhrúfaidís bhrúfaí ní bhrúfadh an mbrúfadh? go mbrúfadh nach mbrúfadh 1pl bhrúfadh muid C3pl bhrúfadh siad U an aimsir ghnáthchaite/the imperfect tense bhrúinn bhrúiteá bhrúdh sé/sí bhrúimis bhrúdh sibh bhrúidís bhrúití ní bhrúdh an mbrúdh? go mbrúdh nach mbrúdh 1pl bhrúdh muid C, 3pl bhrúdh siad U Ba ghnách liom brú etc.U an modh ordaitheach/the imperative mood brúim brúigh brúdh sé/sí brúimis brúigí brúidís brúitear ná brúigh 3pl brúdh siad U an foshuiteach láithreach/the present subjunctive go mbrú mé go mbrú tú go mbrú sé/sí go mbrúimid go mbrú sibh go mbrú siad go mbrúitear nár bhrú 1pl go mbrú muid CU 17 caill lose, cailleadh, caillte (#ulink_2a0f293f-f905-5d9e-9b64-c2553926ef20) an aimsir chaite/the past tense chaill mé chaill tú chaill sé/sí chailleamar chaill sibh chaill siad cailleadh níor chaill ar chaill? gur chaill nár chaill níor cailleadh ar cailleadh? gur/nár cailleadh 1sg (do) chailleas, 2sg (do) chaillis, 2pl (do) chailleabhair M1pl chaill muid CU3pl (do) chailleadar MC an aimsir láithreach/the present tense caillim cailleann tú cailleann sé/sí caillimid cailleann sibh cailleann siad cailltear ní chailleann an gcailleann? go gcailleann nach gcailleann 1pl cailleann muid CU3pl caillid (siad) Mrel. a chailleas an aimsir fháistineach/the future tense caillfidh mé caillfidh tú caillfidh sé/sí caillfimid caillfidh sibh caillfidh siad caillfear ní chaillfidh an gcaillfidh? go gcaillfidh nach gcaillfidh 1sg caillfead, 2sg caillfir M1pl caillfidh muid CUrel. a chaillfeas an modh coinníollach/the conditional mood chaillfinn chaillfeá chaillfeadh sé/sí chaillfimis chaillfeadh sibh chaillfidís chaillfí ní chaillfeadh an gcaillfeadh? go gcaillfeadh nach gcaillfeadh 1pl chaillfeadh muid C3pl chaillfeadh siad U an aimsir ghnáthchaite/the imperfect tense chaillinn chaillteá chailleadh sé/sí chaillimis chailleadh sibh chaillidís chailltí ní chailleadh an gcailleadh? go gcailleadh nach gcailleadh 1pl chailleadh muid C3pl chailleadh siad U Ba ghnách liom cailleadh/cailliúint U an modh ordaitheach/the imperative mood caillim caill cailleadh sé/sí caillimis cailligí caillidís cailltear ná caill 3pl cailleadh siad U an foshuiteach láithreach/the present subjunctive go gcaille mé go gcaille tú go gcaille sé/sí go gcaillimid go gcaille sibh go gcaille siad go gcailltear nár chaille 1pl go gcaille muid CU 18 caith spend, wear caitheamh, caite (#ulink_154c26e0-402c-570c-898b-e29dc768b919) an aimsir chaite/the past tense chaith mé chaith tú chaith sé/sí chaitheamar chaith sibh chaith siad caitheadh níor chaith ar chaith? gur chaith nár chaith níor caitheadh ar caitheadh? gur/nár caitheadh 1sg (do) chaitheas, 2sg (do) chaithis, 2pl (do) chaitheabhair M1pl chaith muid CU3pl (do) chaitheadar MC an aimsir láithreach/the present tense caithim caitheann tú caitheann sé/sí caithimid caitheann sibh caitheann siad caitear ní chaitheann an gcaitheann? go gcaitheann nach gcaitheann 1pl caitheann muid CU3pl caithid (siad) Mrel. a chaitheas an aimsir fháistineach/the future tense caithfidh mé caithfidh tú caithfidh sé/sí caithfimid caithfidh sibh caithfidh siad caithfear ní chaithfidh an gcaithfidh? go gcaithfidh nach gcaithfidh 1sg caithfead, 2sg caithfir M1pl caithfidh muid CUrel. a chaithfeas an modh coinníollach/the conditional mood chaithfinn chaithfeá chaithfeadh sé/sí chaithfimis chaithfeadh sibh chaithfidís chaithfí ní chaithfeadh an gcaithfeadh? go gcaithfeadh nach gcaithfeadh 1pl chaithfeadh muid C3pl chaithfeadh siad U an aimsir ghnáthchaite/the imperfect tense chaithinn chaiteá chaitheadh sé/sí chaithimis chaitheadh sibh chaithidís chaití ní chaitheadh an gcaitheadh? go gcaitheadh nach gcaitheadh 1pl chaitheadh muid C3pl chaitheadh siad U Ba ghnách liom caitheamh U an modh ordaitheach/the imperative mood caithim caith caitheadh sé/sí caithimis caithigí caithidís caitear ná caith 3pl caitheadh siad U an foshuiteach láithreach/the present subjunctive go gcaithe mé go gcaithe tú go gcaithe sé/sí go gcaithimid go gcaithe sibh go gcaithe siad go gcaitear nár chaithe 1pl go gcaithe muid CU 19 cas twist, turn casadh, casta (#ulink_43c2e99e-779f-55ef-8d2e-bcdcca5c46de) an aimsir chaite/the past tense chas mé chas tú chas sé/sí chasamar chas sibh chas siad casadh níor chas ar chas? gur chas nár chas níor casadh ar casadh? gur/nár casadh 1sg (do) chasas, 2sg (do) chasais, 2pl (do) chasabhair M1pl chas muid CU3pl (do) chasadar MC Конец ознакомительного фрагмента. Текст предоставлен ООО «ЛитРес». Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию (https://www.litres.ru/a-hughes-j/collins-easy-learning-irish-verbs-trusted-support-for-learning/?lfrom=334617187) на ЛитРес. Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.
КУПИТЬ И СКАЧАТЬ ЗА: 452.32 руб.